Vinařské oblasti Španělska

Vinařské oblasti Španělska

 

Pouť po španělských vinicích by musela být pro každého milovníka vína životním, ovšem také zcela vyčerpávajícím zážitkem. Vždyť těch nejslavnějších oblastí je tolik! Pojďme se seznámit alespoň s některými:

 

Arribes del Duero

Arribes del Duero je oblast, která se rozléhá na území 750 ha podél hranice s Portugalskem v severozápadní části provincie Castilla y Leon. Je to oblast, kterou zakládali už dávní Féničané na břehu řeky Duero. Tato oblast je typická pěstováním třech původních autonomních odrůd Juan Garcia, Rufette a Bruňal.

 

Cigales

Víno z oblasti Cigales, převážně z odrůd Tempranillo a Garnacha Tinta, v sobě spojuje oba známější regiony - Rioja a Ribera del Duero, symbol pro koncentrovanost a eleganci. Cigales se nachází severně od Valladolidu, panují zde extrémní teploty a nadmořská výška vinic je okolo 750 m. n. m. To vše jsou atributy pro to, aby vína ze Cigales dosáhla skutečného věhlasu.

 

La Mancha

Kastilie La Mancha (Castilla La Mancha) je umístěna v samém pomyslném srdci Pyrenejského poloostrova. Většinu území tvoří náhorní plošina La Mancha (600 m. n. m. ) obklopená horami, do níž ze severu zasahuje Centrální masív, ze severovýchodní strany Iberský masív a středem probíhá hřeben Montes de Toledo. Dvě největší řeky jsou Tajo a Guadiana. Na jihu je provincie ohraničena pohořím Sierra Morena. Počasí je zde kontinentální s horkými a suchými léty a studenou zimou. Kastilie La Mancha v podstatě spojuje pět provincií menších: Albacete, Ciudad Real, Cuenca, Guadalajara a Toledo. Většina regionu byla dříve součástí provincie Nová Kastilie. Albacete byla ale v područí Království Murcie.

Geograficky lze Kastilii La Mancha ohraničit na jihu Andalusií a Murcií, na východě sousedí s Valencií, na severovýchodě s Aragonií a na severu s autonomním společenstvím Madrid, Kastilie a León.

 

Laujar-Alpujarra

Laujar je velmi úrodná španělská oblast plná vinic a sadů, obklopená pohořími Sierra de Gádor a Sierra Nevada. Celá oblast je rozprostřena v nadmořské výšce asi 900 až 1450 metrů nad mořem. Podnebí je kontinentální, a proto je zde velmi velký teplotní rozdíl mezi dnem a nocí.

Půda je většinou písčitá až kamenitá a velmi mělká.V celé oblasti můžeme naleznout přes 850 hektarů vinic. 

Nejznámější odrůdy červených vín jsou Merlot a Cepa, ale naleznete zde mnohé další. Vína mají plnou tmavě červenou barvu. Aroma je velmi intenzivní a je cítit po čerstvém ovoci. 

Na patře je víno perzistentní, zakončené dlouhou sametovou dochutí.

 

Navarra

Navarra je vinařská oblast ohraničená na severu Pyrenejským pohořím a na jihu údolím řeky Ebro. Velké výškové rozdíly, vysoké hory, hluboká údolí s chladným a vlhkým atlantickým podnebím na severu a úrodné lány v povodí řeky Ebro s kontinentálním, velmi teplým a suchým podnebím na jihu. Zimy jsou tu velmi studené, léta naopak horká a suchá.

D.O. Navarra má asi 16 000 ha vinic a ročně se tu vyrobí až 55 milionů litrů vína, z toho asi 50% červeného, asi 40-45 % růžového a zbytek bílého vína. I když je tato oblast docela malá, její význam neustále roste. Například v roce 2004 byla druhá nejvíce konzumovaná denominace ve Španělsku /po oblasti Rioja/.

 

Ribera del Duero

Leží v Castille y León na obou březích řeky Duero, na odlehlých náhorních planinách v provinciích Burgos, Valladolid, Segovia a Soria. Klima je zde kontinentální s lehkým vlivem Atlantiku.

Vyrábějí se zde převážně vína červená a růžová, zejména z odrůdy Tinto Fino (synonymum pro Tempranillo, používá se i název Tinta del País). Tato odrůda reprezentuje min. 85% použitých hroznů v každém víně patřícímu k denominaci, doplňuje jí Cabernet Sauvignon. Některá vína zrají v sudech za podmínek, které stanoví zdejší přísnější zákon a doporučení pro jednotlivé kategorie zralosti – Crianza, Reserva a Gran Reserva. Doba zrání zde musí být delší, aby mohlo být víno označeno příslušným zařazením. Ribera del Duero je dnes nejvyhledávanějším a také vysoko hodnoceným regionem nejen ve Španělsku, ale i v zahraničí. Jsou to aromatická, plná vína s potřebnou jemností a delikátností vyráběná z odrůdy Tinto Fino. Objevíte mezi nimi ale i lehčí vyzrálá vína, která jsou zajímavá pro znalce a sběratele. Stejné delikátní aroma najdeme i v růžových vínech. 

 

Rioja

Rioja je vinařská oblast rozkládající se na severu Španělska, jejíž název je přejat z názvu autonomní oblasti La Rioja, v níž se nachází. Tento region proslul produkcí vysoce kvalitních vín, jež jsou řazena po celém světě mezi vína nejlepšího hodnocení.

Vinařská oblast Rioja se dále dělí na tři podoblasti: Rioja Alta, Rioja Alavesa a Rioja Baja.

Rioja D.O.C. má okolo 63 592 ha vinic a 1 203 bodegas (sklepů), které v současné době tvoří region Denominacion de Origen Calificada Rioja a jsou situovány v autonomních oblastech La Rioja, Baskicko a Navarra. Rioja je charakteristická tím, že se odlišuje od ostatních vinařských oblastí označením, které vyjadřuje uznání za dosažený výsledek pečlivého procesu výběru hroznů v jednotlivých dílčích zónách, čímž vznikají různé typy vín. Rozdílnost půdy a podnebí vede proto k rozdělení oblasti do tří podoblastí.

 

Tierra de Castilla

Tierra de Castilla y León je autonomní oblastí a je jedním z vinařských regionů s největším počtem označení IGP ve Španělsku. S rozlohou 94 223 km2 je Tierra de Castilla nejrozsáhlejší vinařskou oblastí ve Španělsku a třetí největší v Evropě. Významnějšího rozvoje se vinohradnictví dočkalo až mezi 16. a 18. století, rozvoj zastavila poté Phylloxera v 19. století.

 

Utiel-Requena

Oblast Utiel-Requena se nachází na náhorní planině západně od Valencie. Na severu je obklopena zalesněnými vrcholky Alto Turia (700 m.n.m.). Panuje zde kontinentální podnebí s vlivem Středomoří. Horké a dlouhé dny střídají studené a vlhké noci, vše má blahodárný vliv na vinice. Protože je zde nedostatek srážek (ostatně jako v celém Španělsku), můžete se podél vinic často setkat s vysázenými stromy a lesy, které vytvářejí příznivější mikroklima.

Tato oblast má 40 tisíc ha vinic (srovnejte si to opět s našimi 18,7 tisíci ha) a 108 bodegas, které ročně vyprodukují 540 tisíc hektolitrů vína. Z tohoto množství se pouze 42 % spotřebuje ve Španělsku, zbytek se vyváží. Mezi nejčastěji používané odrůdy patří Tempranillo, Garnacha, Cabernet Sauvignon, Merlot a specifická odrůda této oblasti Bobal, který zaujímá 75 % plochy.

 

Valdepeňas

Valdepeñas je město v provincii Ciudad Real, která je součástí autonomní oblasti Castilla-La Mancha, a nachází se tak ve středním Španělsku. Vinařská oblast s apelací D.O. (Denominación de Origen) se tyčí v nadmořské výšce přesahující 700 m. n. m. a zajímavostí je, že se téměř celá rozkládá na území jiného D.O. (La Mancha), což ovšem nebrání místním producentům označovat produkty z vinic o rozloze téměř 30 tisíc hektarů lokální apelací. Nejcennější vína produkují na západě v Los Llanos a na severu v Las Aberturas.