Tuňák je bezesporu výborná ryba, jejíž gastronomické využití je opravdu bohaté. Kromě delikátní chuti však nabízí i řadu benefitů pro náš organismus.
Zdraví, které chutná
Tato delikátní mořská ryba si naši pozornost při skladbě pestrého jídelníčku zaslouží. Tuňák je bohatý na vitamíny (hlavně B12), železo, zinek a antioxidanty. Je také dobrý při redukci hmotnosti a zároveň obsahuje velké množství omega-3 nenasycených mastných kyselin. Právě ty dokáží hotové zázraky:
- chrání naše srdce,
- zamezují nežádoucímu ukládání cholesterolu,
- zlepšují správnou funkci mozku,
- pomáhají při boji s některými očními problémy,
- upravují krevní tlak,
- bojují proti zánětům.
když víte, co jíte...
Maso z tuňáka je pro naše zdraví skutečně přínosem. Je však nutné znát i odvrácenou stránku. Tuňák, jako ostatně každá mořská ryba, může obsahovat rtuť. Proto nadměrná a příliš častá (denní) konzumace není doporučována. I přes své úctyhodné rozměry se tuňák někdy chová na "farmách". U těchto ryb je ovšem riziko kontaminace ještě vyšší.
Tuňák patří mezi nejoblíbenější ryby používané v kulinářství. Některé poddruhy tak významně trpí nadměrným rybolovem či devastací přirozeného prostředí.
My jsme se proto rozhodli upřednostňovat výrobce, kteří se chovají v této oblasti zodpovědně. Prvotřídní kvalita masa i zpracování, ekologický přístup a kontrolovaný rybolov týkající se množství vylovených kusů, či zamezování zbytečných ztrát jiných ryb při chytání tuňáků. To jsou jen některé z důvodů, proč u nás najdete hlavně značku Ortiz.
ochutnávka španělské kuchyně
lehký salát s tuňákem
- 120 g konzerva tuňáka v olivovém oleji,
- červená cibule,
- vypeckované olivy,
- malá rajčátka,
- čerstvý salát dle Vaší chuti,
- 3 lžičky octu balsamico,
- sůl a pepř
Cibuli nakrájejte na velmi tenké plátky, rajčátka na čtvrtky a salát na širší nudličky. Olivový olej z konzervy smíchejte s octem balsamico. Veškerou zeleninu promíchejte, zakapejte zálivkou a podle potřeby přidejte sůl a pepř. Poté přidejte kousky konzervovaného tuňáka. Lze podávat i s uvařeným vajíčkem.
Empanada s tuňákem
(recept od Lauren Aloise)
- těsto na empanadu:
- 1 vejce,
- 1 lžíce kypřícího prášku,
- půl hrnku olivového oleje,
- půl hrnku španělského cideru nebo suchého bílého vína,
- půl lžičky soli,
- 2¼ hrnku hladké mouky,
- 1 vejce (na potření).
Vše smíchejte, vytvořte vláčné (nelepivé) těsto, které poté přikryjte fólií a nechte hodinku odpočívat. Poté rozdělte těsto na dvě poloviny (jedna by měla být o trochu větší). Větší část vyválejte a následně opatrně vložte do vymazané kulaté formy na pečení tak, aby zakrývala dno a okraje. Přesahující část ořízněte. Potřete bílkem a pečte ve vyhřáté troubě na 180°C přibližně 10 minut, poté nechte vychladnout.
- náplň:
- 1 nasekaná větší cibule,
- 1 sklenici pečených nasekaných paprik,
- 1 sklenici tomate frito,
- 2 lžičky olivového oleje,
- 350 g konzervovaného tuňáka,
- nasekané olivy,
- 2 nakrájená uvařená vejce,
- 1 lžička worchester omáčky,
- 1 lžička medu,
- 1 lžička sladké papriky,
- 1 lžička římského kmínu,
- sůl dle chuti.
Na oleji nechte zesklovatět cibuli, poté přidejte pečené papriky a pár minut restujte. Přimíchejte rajčatovou omáčku a za častého míchání nechte pobublávat asi 15 minut. Přidejte zbytek surovin a chvilku opět povařte. Poté nechte směs vychladnout.
Tuňákovou směs dejte do misky s upečeným těstem. Vyválejte zbylou polovinu těsta a následně přikryjte zapékací mísu. Přitiskněte okraje po celé délce, aby na sebe těsta dobře doléhala. Opět ořežte přesahující části. Potřete žloutkem a pečte v troubě přibližně 40 minut, aby se chuť propojila. Podávat můžete teplé i studené.