Turrón - když vás honí mlsná

Pokud Vás láká něco typicky španělského, rozhodně stojí za zkoušku slavný turrón. A na rozdíl od rodilých Španělů si na něm můžete pochutnávat celoročně, pro místní se totiž jedná převážně o vánoční pochoutku.

Trocha historie

Receptura turrónu má podle kronik maurský původ a pochází z období, kdy bylo Španělsko součástí rozlehlé arabské říše. Arabové využívali cukrovinky podobné turrónu jako jednoduchý zdroj energie, který jim vydržel i během dlouhého putování. Po získání území zpět křesťany v 15. století si recept obyvatelé Španělska upravili dle dostupných surovin a od té doby se složení této delikatesy nezměnilo.

Pravý turrón má svůj původ ve dvou městech – Jijona a Alicante. Obě tato města můžete najít u jihovýchodního pobřeží Španělska a v prvně jmenovaném dokonce stojí i muzeum turrónu, kde lze nejen prozkoumat historii této cukrovinky, ale také nahlédnout do tajů její výroby. Pouze pochoutka z těchto dvou měst může získat oficiální pečeť potvrzující nejen precizní dodržení receptury, ale také vysokou kvalitu.

A co to tedy vlastně pravý turrón je?

Jedná se o směs medu z lučního kvítí a některých volně rostoucích bylin, mandlí druhu Marcona, cukru a vaječných bílků. Turrón můžeme najít ve dvou základních variantách – Turrón de Jijona (neboli blando, měkký) a Turrón de Alicante (tedy duro, tvrdý). Rozdíl ve struktuře je dán jiným způsobem zpracování surovin. Křupavý turrón duro vzniká spojením opražených celých mandlí s medem a cukrem – tato směs se povaří, přidají se do ní bílky pro lepší konzistenci a to vše se následně vychladí a tvaruje do cihel. Turrón blando získáme rozemletím hotového turrónu duro, čímž z oříšků uvolníme mandlový olej. Poté se přidá žloutek, vše se opět povaří a výsledná hmota, která je vláčná, trochu lepivá a připomíná nám známý nugát, se nakonec dá chladit v podobě silnějších plátků.

Za celý proces výroby zodpovídají mistři ve svém oboru – tzv. turroneros, kteří ručí za dodržení nejen tradičního postupu, ale dohlíží i nad přesným dávkování surovin, obzvláště pak mandlí – v Turrón de Jijona musí být obsaženo minimálně 60% mandlí a v Turrón de Alicante alespoň 64% z celkové váhy výrobku. Cukrovinka s nejvyšší úrovní kvality nese označení „suprema“, dále pak můžeme najít produkty ve variantách „extra“, „estánar“ a „popular“.

Chtělo by to nějakou sladkou tečku, že?

Na trhu se v posledních letech objevují i různě dochucené verze turrónu, velmi populární jsou s příměsí čokolády, s kousky ovoce či s příchutí likéru, nicméně mnozí labužníci považují klasickou variantu za tu nejlepší.

A pokud chcete ochutnat turrón jako praví Španělé, doporučujeme jej vyzkoušet se sklenicí šumivé Cavy jako originální slavnostní aperitiv.