Cava - šumivá chuť Španělska

Cink Cink! Salud! A na zdraví!

Cava ve sklenicích šumí, hází zlaté či růžové odlesky a nálada je výborná. Tato sestra francouzského šampaňského (o tom ale raději před rodilým Francouzem pomlčte) je ikonou mezi španělskými víny a své postavení si vskutku zaslouží.

Výzva přijata

Na začátku Cavy byla ve své podstatě zemědělská katastrofa. Ze Spojených států amerických byl v druhé polovině 19. století do Evropy zavlečen škůdce mšička révokaz, který dokázal zdevastovat většinu evropských vinic.

Naštěstí v té době dokončil Josep Raventós návštěvu Francie, kam odjel studovat tradiční metody výroby šampaňského. Při návratu do Katalánska, kde se přiženil do slavné vinařské rodiny Cordoníu, využil získané znalosti a rozhodl se obnovit zdecimované vinařství, tentokrát však pomocí odrůd bílých hroznů.

První Cava značky Cordoníu tak spatřila světlo světa v roce 1872 a podobným způsobem vznikla výroba Cavy u jejich největšího konkurenta Freixenet v roce 1914.

Pravá Cava, která smí používat toto jméno, pochází z regionu Katalánska, nejčastěji z oblasti Penedes, a pro určení původu využívá označení D.O. Cava (Denominación de Origen).

Tradice je základ

Výroba spočívá výhradně na tradičních metodách (stejné jako u pravého šampaňského) a jejím základem jsou hrozny odrůd Macabeu, Parellada a Xarel·lo vždy z oblasti D.O. Cava. V případě speciálních edicí pak mohou být doplněny i jinými odrůdami - např. Pinot Noir, Chardonnay či Trepat.

Toto slavné šumivé víno, jemuž se až do roku 1970 říkalo Champaña, převzalo nové jméno podle kamenných cel (caves), ve kterých zrálo. Produkce probíhá vždy v několika fázích. Z hroznů se vyrobí klasické bílé víno, které prochází první fermentací ve speciálních velkých tancích. Následně bývá rozděleno do lahví, do kterých je přidána směs cukru a kvasnic. Lahve jsou poté uloženy v tmavé místnosti o stálé teplotě 15 °C, kde zrají po dobu minimálně 9 měsíců.

Kvůli šetrnému “setřesení” kalu k hrdlu se musí lahve opatrně otáčet. Dříve se tato činnost prováděla ručně (i dnes tomu tak je u drobných producentů Cavy), u větších značek se ovšem používá tzv. gyropaleta, která to zvládá hromadně.

Když je Cava dostatečně zralá, je potřeba kal zcela odstranit. Jedním ze zajímavých způsobů je tzv. zmrazení hrdla. Lahev se odšpuntuje, otočí vzhůru nohama a kal usazený v ledové zátce je odstraněn. Následně je lahev opět uzavřena pravým korkem a zajištěna drátkem.

Ať chutná…

Zatímco šampaňské se považuje hlavně díky své ceně za nápoj vhodný pouze pro ty nejvzácnější příležitosti, u Cavy je to naštěstí jiné. I přes vysokou kvalitu, stejné tradiční metody výroby a delikátní chuť je poměr cena/”výkon” mnohem příznivější, a proto si ji lidé vychutnávají mnohem častěji. Pro Španěly je Cava typický přípitek nejen při nejrůznějších oslavách, ale i jako aperitiv a oblíbený doplněk při sladké tečce po večeři.

Optimální teplota pro podávání Cavy je přibližně 8°C. Když k tomu přidáte i předem vychlazené sklenice, tzv. flétny, máte postaráno o dokonalý zážitek. Tak si jej užijte...